Relacja z VII Mistrzostw Świata Fudokan
Sukcesy polskich karateków na VII Mistrzostwach Świata Karate Fudokan w Rumunii
Reprezentanci Polski uczestniczący 4 listopada br. w XXXIII Mistrzostwach Europy w Karate Tradycyjnym w hali Polyvalent w Kluż – Napoka w Rumunii po odniesionych sukcesach skorzystali także z zaproszenia, jakie otrzymali od Światowej Federacji Fudokan i wzięli udział w VII edycji Mistrzostw Świata tej federacji, które rozegrano w tym samym obiekcie 4 i 5 listopada br. Możliwość włączenia się do walki o medale otrzymali dzięki rozwijającej się współpracy Światowej Federacja Fudokan (WFF ) i Światowej Federacji Karate Tradycyjnego (WTKF) oraz wprowadzaniu w życie idei – jak podkreśla Włodzimierz Kwieciński, prezydent Światowej Federacji Karate Tradycyjnego i prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego (PZKT) – tworzenia poprzez różne federacje wspólnej platformy karate zbliżonego do siebie pod względem technicznym. I tę szansę sprawdzenia się nasi reprezentanci wykorzystali znakomicie. Rywalizując w grupie seniorów, wywalczyli 9 medali, w tym 2 złote, 3 srebrne i 4 brązowe. Mistrzowskie tytuły oraz złote, srebrne i brązowe medale wywalczyli także zawodnicy rywalizujący niemal we wszystkich konkurencjach w grupie kadetów, juniorów i młodzieżowców, jakie rozegrano podczas mistrzostw.
Podobnie jak dzień wcześniej, podczas startu w Mistrzostwach Europy Karate Tradycyjnym, tak i na Mistrzostwach Świata Karate Fudokan bardzo dobrze zaprezentowała się Maria Depta (TS Sokół Aleksandrów Łódzki), która ze swoim kolegą klubowym Adrianem Zwierzchowskim w konkurencji en-bu zdobyła złoty medal. Tytuł mistrzowski wywalczyła również w kumite drużynowym wraz z Justyną Marciniak (Lubelski KKT), Agnieszką Sajdutką (AKT Rzeszów) i Alicją Zalecińską (Kluczborski KK). W kumite indywidualnym została natomiast wicemistrzynią świata.
– Podczas Mistrzostw Świata Karate Fudokan mieliśmy zadanie sprawdzić się w innym stylu karate. Bardzo cieszy mnie wynik w en-bu, ponieważ szczególne w konkurencjach technicznych ciężko jest zdobyć medal. Wielkie gratulacje dla moich koleżanek z drużyny kumite, gdyż wszystkie zawalczyłyśmy na najwyższym poziomie, co zaowocowało złotym medalem. Dzięki temu tytuł mistrzyń świata, jaki wywalczyła nasza reprezentacja w 2013 roku, stracony w 2015 roku po przegranej z Serbkami w trakcie mistrzostw Belgradzie, teraz po naszym zwycięstwie wrócił ponownie po dwóch latach do Polski. Mimo że mam lekki niedosyt po kumite indywidualnym, to jestem przekonana, że swój cel i zadanie dobrze wykonałam – mówi Maria Depta (TS Sokół Aleksandrów Łódzki).
Zadowolona ze swojego występu była także Agnieszka Sajdutka (AKT Rzeszów), która po zakończonych zawodach powiedziała:
– Liczyłam na złoty medal w fuku-go podczas rozegranych dzień wcześniej Mistrzostw Europy w Karate Tradycyjnym, ale w tej rywalizacji nie powiodło mi się i musiałam zadowolić się srebrnym medalem. Natomiast w trakcie Mistrzostw Świata Karate Fudokan, tak jak w Mistrzostwach Europy z drużyną wywalczyłam złoto w kumite i potwierdziłam swoje solidne przygotowanie do zawodów, podobnie jak pozostałe koleżanki, którym dziękuję z wspólny start. Chcę jeszcze podkreślić to, że tak jak dla każdego sportowca, tak i dla mnie niezwykłym przeżyciem było wysłuchanie Mazurka Dąbrowskiego podczas wręczania medali. Jestem przekonana, że ten udział w mistrzostwach przyczyni się do jeszcze większej motywacji, zaangażowania i budowania mojej formy na kolejne starty.
Ze zdobytych brązowych medali mistrzostw świata w kategorii seniorów cieszyli się także: Sebastian Skiba i Mateusz Szelągowski (MKKT Nikobushi Grodzisk Mazowiecki), jaki wywalczyli w konkurencji en-bu, natomiast Alicja Zalecińska (Kluczborski KK) i Maria Mielnik (Krakowski KKT) zdobyły brąz medal w kumite indywidualnym, a Agnieszka Sajdutka w fuku-go. Bardzo dobrze spisał się też Hubert Palak z Tomaszowskiego KKT, który został wicemistrzem świata w kumite indywidualnym. Wicemistrzowski tytuł w kumite drużynowym wywalczył także zespół w składzie: Hubert Palak (Tomaszowski KKT), Matuszewicz Jakub (KK 44 Łódź), Adrian Zwierzchowski (TS Sokół Aleksandrów Łódzki) i Sebastian Skiba (MKKT Nikobushi Grodzisk Mazowiecki).
Wzruszona w trakcie odbierania medali mistrzostw świata była Barbara Marciniak-Maciejewska (Lubelski KKT), która jako jedyna zawodniczka reprezentowała Polskę we wprowadzonej do programu mistrzostw tak zwanej grupie „starszy senior”. Dzięki dobrej formie wywalczyła 2 złote medale w kumite indywidualnym oraz w fuku-go. Wywalczyła też brązowy medal w kata indywidualnym. Po zakończonej rywalizacji powiedziała:
– Tymi zwycięstwami sama siebie zaskoczyłam. Start w tych mistrzostwach planowałam, ale gdy kilka miesięcy temu doznałam poważniej kontuzji ręki, nie sadziłam, że będzie to możliwe. Jednak, mimo że przeciwniczki były wymagające, okazało się, że dałam radę. Cieszą mnie bardzo medale, ale najbardziej wzruszył mnie hymn naszego kraju, jaki odegrano podczas ceremonii dekoracji. To była dla mnie szczególnie wzruszająca chwila.
Trenerzy polskiej reprezentacji, podsumowując udział naszej ekipy na Mistrzostwach Świata Karate Fudokan w Kluż-Napoka, zgodnie podkreślali, iż zarówno seniorzy, jak i kadeci, juniorzy oraz młodzieżowcy zaprezentowali znakomity poziom swoich umiejętności. Mimo że musieli dostosować się do systemu rywalizacji oraz przepisów obowiązujących w karate fudokan, bardzo dobrze wywiązali się ze swoich zadań.
– Oprócz medali i mistrzowskich tytułów nasi reprezentanci wynieśli wiele bardzo pozytywnych doświadczeń z uczestnictwa w Mistrzostwach Świata Karate Fudokan. Wnioski, jakie się nasuną po zdobytych doświadczeniach, przyczynią się zapewne do większego postępu w naszej pracy szkoleniowej i podniesienia umiejętności przez zawodników. Choć w fudokan karate są inne kryteria oceny przez sędziów, to nasi zawodnicy podczas rywalizacji bardzo dobrze dostosowali się do obowiązujących przepisów w tym stylu karate – powiedział na podsumowanie zawodów Krzysztof Neugebauer, trener polskiej reprezentacji w kumite.
Natomiast Andrzej Zarzeczny, trener reprezentacji Polski w kata, podkreślił bardzo dobrą dyspozycję karateków biorących udział w mistrzostwach.
– Mimo że nasi reprezentanci uczestniczyli również w Mistrzostwach Europy w Karate Tradycyjnym, to jednak zachowali znakomitą formę i dyspozycję w trakcie Mistrzostw Świata Karate Fudokan. To dowodzi o dobrej formie zawodników i o dobrym systemie szkolenia oraz drodze jaką wytyczył PZKT. Udział w mistrzostwach świata był natomiast dla wielu zawodników znakomitą okazją do zdobycia dodatkowych doświadczeń, które jestem przekonany, że przyczynią się do dalszego ich rozwoju.
Podczas mistrzostw oprócz wspomnianych trenerów reprezentacji Polski uczestników mistrzostw wspierali również trenerzy: Iwona Karwacka, Katarzyna Krzywańska, będąca jednocześnie kierownikiem ekipy na ME i MŚ oraz Łukasz Wójcik.
Zadowolony z udziału i osiągnięć na mistrzostwach Świata Karate Fudokan w Kluż-Napoka był sensei Włodzimierz Kwieciński, prezes PZKT i prezydent WTKF.
– Udział i sukcesy naszych reprezentantów na Mistrzostwach Świata Karate Fudokan są inspiracją do tego, by tę ideę współpracy całe nasze środowisko karate tradycyjnego systematycznie pogłębiało przy współdziałaniu ze szkoleniowcami, zawodnikami i działaczami skupionymi wokół Światowej Federacji Fudokan (WFF) i dążyło do integracji obu tych środowisk. Zwłaszcza, że pryncypia karate tradycyjnego i fudokan karate są bardzo sobie bliskie. Święto europejskiego i światowego karate, jakie mieliśmy okazję przeżywać w Kluż-Napoka, przekonuje mnie, że powinniśmy ten kierunek systematycznie rozwijać. Takiego samego zdania jest też sensei Ilija Jorga, który wyznacza kierunki rozwoju oraz funkcjonowania Światowej Federacji Fudokan i tak jak ja jest orędownikiem współdziałania ze środowiskiem skupionym wokół Światowej Federacji Karate Tradycyjnego – mówi sensei Włodzimierz Kwieciński, prezydent WTKF.
O takiej integracji obu środowisk, oprócz debat senseia Włodzimierza Kwiecińskiego i senseia Iljia Jorgi (WFF), w trakcie mistrzostw Kluż-Napoka rozmawiali także członkowie Zarządu WFF, w skład którego powołany został Andrzej Maciejewski – wiceprezes PZKT i wiceprezydent WTKF.
Janusz Kawałko
Rzeczniki Prasowy
Polskiego Związku Karate Tradycyjnego