Zimowe Gasshuku 2019
Zimowe Gasshuku 2019
W dniach 13-17 lutego 2019 r. w Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki „Dojo-Stara Wieś” odbyło się coroczne zgrupowanie Polskiego Związku Karate Tradycyjnego Gasshuku – zima 2019, w którym wzięło udział ponad 130 instruktorów i zawodników. Gościem specjalnym był profesor dr Vladimir Jorga 9 dan – żywa encyklopedia światowego karate. Podczas szkolenia przeprowadził trening, którego program oparty był na analizie kata Ji-In oraz wygłosił wykład naukowy na temat interwałowego treningu kata w kontekście jego pozytywnego wpływu na układ krążeniowo-oddechowy.
Swoje doświadczenia w formie treningowej przekazywali również Marta Niewczas 4 dan i Łukasz Wójcik 4 dan, którzy w swojej karierze zawodniczej wielokrotnie stawali na najwyższym podium mistrzostw świata i Europy. Koordynatorem programu szkoleniowego był Andrzej Olech 6 dan.
Podczas Gasshuku komisja egzaminacyjna, w składzie: Józef Rączka 6 dan, Andrzej Olech 6 dan i Krzysztof Neugebauer 6 dan, przeprowadziła egzaminy na stopnie mistrzowskie dan, które 8 osób zakończyło pozytywnym wynikiem.
Na zakończenie seminarium odbyło się wręczenie okolicznościowych dyplomów dla wszystkich uczestników, a także uroczyste wręczenie dyplomów potwierdzających zdobycie stopni mistrzowskich podczas egzaminów ze stycznia 2019 r. oraz legitymacji instruktorskich kursantom ostatniej edycji szkolenia.
Andrzej Olech, koordynator programu szkoleniowego PZKT podsumował Gasshuku słowami:
„Program Gasshuku był urozmaicony, w obrębie kumite ukierunkowany na timing, a w zakresie kata na metodologię nauczania na przykładzie kata Ji-In. Jest to część szerokiego programu szkoleniowego zaplanowanego na 2019 rok, który kontynuowany będzie podczas kursu mistrzowskiego w maju oraz letniego Gasshuku”.
Marta Niewczas, trener prowadzący zajęcia podczas Gasshuku, powiedziała:
„To dla mnie wielki zaszczyt móc poprowadzić treningi na Zimowym Gasshuku 2019 w Dojo- Stara Wieś. Tym bardziej jestem dumna, że po 29 latach po raz pierwszy kobieta została zaproszona do poprowadzenia szkolenia i tą kobieta jestem ja…
Pokazałam, jak można wykorzystać w rewelacyjny sposób kij i piłeczkę tenisową, aby lepiej zrozumieć mechanizmy, które rządzą treningiem sztuk walki. Chciałabym dedykować te treningi ś.p. Witkowi Kwiecińskiemu, który był nie tylko dobrym aniołem Dojo- Stara Wieś, ale również inspiracją dla mnie do poszukiwania nowoczesnych form treningowych w karate tradycyjnym”.
Łukasz Wójcik, trener prowadzący zajęcia podczas szkolenia, podsumował swoje treningi słowami:
„Podczas tegorocznego Zimowego Gasshuku miałem przyjemność poprowadzić blok treningowy, którego tematem było doskonalenie formy uke-waza – na treningu pierwszym i formy tai-no-sen podczas drugiego treningu. Treningi odbyły się w pełnym zaangażowaniu ćwiczących. Cieszę się, że miałem okazję przekazać swój punkt widzenia i wiedzę na temat wybranych form karate tradycyjnego. Szczególnie jestem zadowolony z pozytywnej energii i mocnego ducha wali jakiego pokazała grupa ćwiczących”.
Podsumowując Zimowe Gasshuku, Andrzej Maciejewski, wiceprezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego, powiedział:
„Tegoroczne Gasshuku miało charakter treningowo-seminaryjny. Przez pierwsze dwa dni uczestnicy mogli mocno potrenować pod okiem senseia Vladimira Jorgi, który podzielił się swoją unikatową, historyczną wiedzą na temat ewolucji karate tradycyjnego od lat 60., aż po lata obecne oraz przeprowadził w bardzo interesujący sposób naukę i analizę kata Ji-In od pierwotnej formy, aż po modyfikacje, których dokonali sensei Hidetaka Nishiymama, sensei Taiji Kase i sensei Hiroshi Shirai – wielcy mistrzowie karate.
Na podkreślenie zasługuje duża motywacja i zaangażowanie w poszczególne ćwiczenia uczestników zajęć, a także świetna atmosfera podczas całego Gasshuku”.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji poniżej oraz pełnej na profilu Świat Karate