Spotkanie w Starej Wsi – 28 stycznia 2009 r.
W dniu 28 stycznia 2009 r. na terenie budowy Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki „Dojo – Stara Wieś” odbyło się spotkanie robocze dotyczące organizacji centralnych obchodów 90. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią, które zaplanowane są przy okazji oficjalnego otwarcia ośrodka. Uroczystość ta, połączona z V Pucharem Świata w Karate Tradycyjnym, odbędzie się 10 października 2009 r. Patronat nad imprezą objął Prezydent RP Lech Wałęsa – laureat pokojowej Nagrody Nobla.
Spotkanie w Starej Wsi zaszczycili swoją obecnością: minister Kazuko Shiraishi – zastępca ambasadora Japonii w Polsce, Mirosław Drzewiecki – minister sportu i turystyki, Tomasz Jamróz – przedstawiciel Departamentu Azji i Pacyfiku MSZ, Witold Skrzydlewski – przewodniczący Komisji Sportu i Turystyki Rady Miejskiej w Łodzi oraz członkowie komisji: Tadeusz Gapiński i Dariusz Joński, Barbara Woźniak – dyrektor Departamentu Promocji i Współpracy z Zagranicą Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Mieczysław Zyskowski – starosta Powiatu Radomszczańskiego oraz wicestarosta Jerzy Kaczmarek, Miłosz Naczyński – burmistrz Miasta i Gminy Przedbórz, Witold Rogalski – dyrektor Subaru Import Polska, Julian Kozankiewicz – Change Integrated, Paweł Karpiński dyrektor firmy Kartel, Marcin Rosół – dyrektor Gabinetu Politycznego Ministra sportu i turystyki, Jacek Mendyk – Ambasada Japonii, Wojciech Kaca – Polaheat Polska, Zbigniew Walczyk – inwestor wykonawczy, Jerzy Lutomski i Jacek Ferdyn – Biuro Projektowe Lutomski, Włodzimierz Kwieciński – prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego, Paweł Krzywański – wiceprezes PZKT oraz przedstawiciele zarządu PZKT: Andrzej Maciejewski i Józef Rączka oraz Krzysztof Neugebauer – trzykrotny zwycięzca pucharu świata w karate tradycyjnym.
Włodzimierz Kwieciński przedstawił gościom przebieg realizacji inwestycji, oprowadzając po Dojo oraz malowniczych terenach otaczających ośrodek. Powstające w sercu Polski Dojo będzie wyjątkowym miejscem pozwalającym na wszechstronny trening i obcowanie z duchem, kulturą i filozofią japońskich sztuk walki.
Minister Kazuko Shiraishi podczas wizyty w dojo powiedziała: „Jest to moja pierwsza wizyta w Starej Wsi. Realizacja zaskoczyła mnie swoim rozmachem. Już z daleka na wzgórzu widać dojo. Z góry roztacza się niesamowity widok, także otoczenie dojo robi bardzo duże wrażenie. Projekt ten to dialog dwóch kultur, dwóch filozofii – polskiej i japońskiej. Miejsce to z pewnością będzie służyło ćwiczeniu nie tylko ciała, ale i ducha. W Japonii nie ma tak dużego ośrodka dojo, z tak dużym zapleczem. Jestem pewna, że także będą tu ćwiczyć japońscy sportowcy. Idea i marzenia urzeczywistniają się i spełniają. Gratuluję prezesowi Włodzimierzowi Kwiecińskiemu”.
Na głównej sali dojo odbyły się prezentacje: projektów otoczenia ośrodka, która przedstawił Aleksander Janicki oraz projektów budynków i wnętrz przedstawione przez Krzysztofa Chróścielewskiego.
„Inwestycja w Starej Wsi to najlepszy sposób na tworzenie nowej jakości stosunków polsko-japońskich. Jestem pełen uznania dla prezesa Włodzimierza Kwiecińskiego i wiceprezesa Pawła Krzywańskiego – trzeba być ogarniętym prawdziwą pasją, żeby przez tyle lat walczyć, by zbudować ośrodek na skalę europejską. Trzymam kciuki, żeby się im to udało” – powiedział Mirosław Drzewiecki, minister sportu i turystyki.
Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki "Dojo – Stara Wieś" to unikatowy na skalę światową obiekt realizowany w polskim krajobrazie zgodnie z zasadami architektury japońskiej. Ośrodek powstaje na terenie Przedborskiego Parku Krajobrazowego. Centrum będzie przystosowane dla specjalistycznego treningu japońskich sztuk i sportów walki, takich jak aikido, judo, jujitsu, karate, kendo, kyudo. Ośrodek powstaje głównie ze środków finansowych Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz funduszy Fundacji Rozwoju Karate Tradycyjnego. Otrzymał także wsparcie Rządu Japonii, który dwukrotnie przeznaczył dotacje na realizację inwestycji.
"Dojo – Stara Wieś" będzie drugim tego typu obiektem w Polsce propagującym kulturę japońską. Pierwszy – Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" w Krakowie – powstał w roku 1994 z inicjatywy Fundacji Kioto-Kraków Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz.
no images were found