Ryszard Kolano 4 Dan, „Naturalny odruch podstawą treningu technik karate tradycyjnego”
„KARATE JEST BARDZIEJ ODCZUCIEM NIŻ TECHNIKĄ” master Hidetaka Nishiyama semminar 2001 Wienner Neustadt Austria
W przedstawionym szkicu dotyczącym karate tradycyjnego chciałbym podzielić się wiedzą ponad 20-letniej praktyki instruktora. Historia rozwoju karate w Polsce jest procesem długim, trudnym do jednoznacznej oceny i ciągle trwającym.
W swej pracy instruktorskiej podążałem za zmieniającymi się trendami preferowanymi przez kolejnych ekspertów karate, przyjeżdżających i nauczających w Polsce. Z tego też powodu, w 1992 roku, znalazłem się na pierwszym w Polsce seminarium prowadzonym przez senseia Hidatakę Nishiyamę.
To był ważny moment w praktyce nie tylko dla mnie, ale i dla wielu trenerów oraz ludzi związanych z karate. Przez następne 10 lat starałem się z różnym skutkiem wprowadzać na treningach proponowane przez senseia metody. Swoją wiedzę teoretyczną na ten temat zawdzięczam kontaktom z wykładami senseia H.Nishiyamy na seminariach i międzynarodowych kursach sędziowskich w Polsce i za granicą. Szczególnie szkolenia z okresu kilku ostatnich lat pozwoliły mi dokładniej poznać istotę tego specjalnego zespołu zasad treningowych.
Myślę, że w zrozumieniu podstawowych różnic pomiędzy systemem treningowym przedstawionym przez senseia H. Nishiyamę a innymi systemami sztuk i sportów walki, należy upatrywać swoich szans na podniesienie poziomu swojego stylu i sposobu walki.
Na podstawie obserwacji i doświadczeń można stwierdzić, że większość systemów walk oparta jest na treningu atletycznym, bazującym na sile fizycznej, w którym praktykujący uczą się kopać i uderzać coraz szybciej i mocniej.
Efekt tego treningu w większości wypadków jest taki, że nawet umiejętność poprawnego wykonania techniki – czy to karate, czy kung-fu, czy ju-jitsu – sama w sobie nie stanowi umiejętności samoobrony. Wiele osób, nawet po wieloletnim doskonaleniu się w określonej sztuce walki, rezygnuje z dalszej pracy, stwierdzając zawodność swoich umiejętności. Coraz częściej słychać też opinie o nieskuteczności technik sztuk walki w sytuacji realnego starcia.
Każdy, praktykujący sztuki walki, początkujący czy zaawansowany w szkoleniu, podświadomie wie, że w walce powinien intuicyjnie reagować na atak i naturalnie, wykorzystując wszystkie swoje możliwości, kontratakować. Tymczasem system szkolenia prowadzony w większości szkół walki, polegający na naśladowaniu instruktora, prowadzi do nauczenia się tylko zewnętrznych ruchów zawierających błędne nawyki, które zabijają poprawne, instynktowne, odruchowe reakcje.
Karate tradycyjne przedstawiane przez senseia Hidetakę Nishiyamę to unikalny system treningowy, który prowadzi do opanowania odruchowych technik samoobrony opartych na naturalnych reakcjach człowieka, dające podstawy skuteczności w realnym starciu.
Na poparcie tego wywodu przedstawiam cytat z wywiadu, który ukazał się w „SHOTOKAN KARATE MAGAZINE” po seminarium H.Nishiyamy w Paryżu w 1999 roku:
” Sensei powiedział nam, iż uważa, że człowiek utracił naturalny zmysł reakcji, który przetrwał u zwierząt. Dlatego też musimy trenować i rozwijać ten zmysł w naszym karate.(…) Powiedział nam, że poszczególne ruchy i techniki należy ciągle powtarzać po to, by zostały przyswojone przez ciało, a następnie stały się naturalnym odruchem. Niemniej jednak przyznał, że najważniejsza jest jakość treningu. Na nic zdają się tysiące powtórzeń, jeśli niepoprawna jest sama technika”. Aby odzyskać efekt zwierzęcego zmysłu reakcji, człowiek za pomocą specjalnego treningu musi zbudować, utrzymywać i używać silnego połączenia pomiędzy wszystkimi częściami ciała za pomocą mięśni i oddechu. Wtedy naturalna reakcja na atak objawiająca się skurczem brzucha zostanie, dzięki koneksji wszystkich mięśni, przeniesiona na całe ciało i w konsekwencji spowoduje wykonanie natychmiastowej kontrakcji. Próba ogarnięcia ogromnej wiedzy przekazywanej przez senseia H.Nishiyamę wymaga dokładnych studiów i szczegółowego poznania, a przede wszystkim zrozumienia i przyswojenia sobie, przekazywanych przez niego elementarnych zasad biomechaniki ludzkiego ciała w odniesieniu do technik karate. Im poprawniej i dłużej studiujemy poszczególne zasady, tym częściej odkrywamy coraz głębsze powiązania pomiędzy nimi…