Relacja z XXVIII Mistrzostw Polski Seniorów, Młodzieżowców, Juniorów i Juniorów Młodszych w Karate Tradycyjnym ORLEN 2017
XXVIII Mistrzostwa Polski Seniorów, Młodzieżowców, Juniorów
i Juniorów Młodszych w Karate Tradycyjnym ORLEN 2017
16-18 czerwca 2017 r., Zamość
W rozegranych w Zamościu w dniach 17–18 czerwca 2017 r. XXVIII Mistrzostwach Polski Seniorów, Młodzieżowców, Juniorów i Juniorów Młodszych w Karate Tradycyjnym ORLEN 2017 rywalizowało blisko 400 zawodników i zawodniczek z 56 klubów z całego kraju. Sympatycy karate mogli zobaczyć w akcji reprezentantów Polski, którzy mają w swoim dorobku medale i tytuły mistrzów świata, Europy, a także pierwsze miejsca oraz czołowe lokaty wywalczone podczas Pucharu Świata i Europy. Byli to między innymi: Marta Niewczas, Justyna Marciniak, Agnieszka Sajdutka, Maria Depta, Małgorzata Zabrocka, Łukasz Radwański, Wiktor Staszak, Damian Tomasik, Rafał Wajda czy Michał Sowa. Obok utytułowanych seniorów i seniorek rywalizowali młodzi karatecy: młodzieżowcy, juniorzy i juniorzy młodsi będący nadzieją polskiego karate.
W rywalizacji seniorek dużą niespodzianką była porażka w kumite indywidualnym wielokrotnej mistrzyni Polski, Europy i świata Marii Depty z TS Sokół Aleksandrów Łódzki, która podczas mistrzostw w Zamościu w finałowym pojedynku przegrała z Alicją Zalecińską z Kluczborskiego Klubu Karate i musiała się zadowolić srebrnym medalem. Brązowy medal w tej konkurencji wywalczyły: Klaudia Piórek z AKJ Samuraj Gniezno i Nikoletta Dzióba z KTT Polkowice – Lubin. Maria Depta tytuł mistrzyni Polski zdobyła natomiast z fuku-go, pokonując w finale Agnieszkę Sajdutkę z AKT Rzeszów. Trzecie były Alicja Zalecińska i Klaudia Piórek. Maria Depta zdobyła także mistrzostwo Polski w kata indywidualnym. Tytuł wicemistrzowski przypadł Agnieszce Sajdutce z AKT, która z Zamościa wyjechała bez złotego medalu, choć na początku czerwca br. cieszyła się ze zdobytego w Łodzi Pucharu Świata. Medal brązowy przypadł Małgorzacie Zabrockiej z KK Wejherowo. Medal złoty Maria Depta wywalczyła również wraz kolegą klubowym Adrianem Zwierzchowskim w en-bu, a także w kumite drużynowym kobiet z koleżankami klubowymi: Justyna Barańską i Pauliną Świercz. W kata drużynowym zwyciężyła drużyna AKT Niepołomice w składzie: Joanna Musiał, Anna Mleko i Katrin Kargbo.
Wśród mężczyzn walki również stały na wysokim poziomie sportowym. Swoją bardzo dobrą formę potwierdził rywalizujący w konkurencji kata Witold Kwieciński z Łódzkiej AKT, zdobywając tytuł mistrzowski. Srebrny medal przypadł Rafałowi Wajdzie z Krakowskiego KKT, a brązowy – Tomaszowi Jończykowi z Łódzkiej AKT. W konkurencji kumite indywidualne swój start udanie zakończył Dawid Rojewski z Kluczborskiego KK, który zdobył mistrzostwo Polski. Wicemistrzem został jego kolega klubowy Konrad Kardas, a brązowymi medalistami zostali: Damian Tomasik z TS Sokół Aleksandrów Łódzki i Damian Pawlik z KKT Nowy Sącz. W fuku-go mężczyzn zwyciężył Damian Tomasik. Srebrny medal zdobył Michał Sowa z MUKS Bytom, a brązowy zdobyli: Mateusz Szelągowski z MKKT Grodzisk Mazowiecki i Jakub Matuszewicz z KK 44 Łódź. W kumite drużynowym zwyciężył zespół TS Sokół Aleksandrów Łódzki w składzie: Damian Tomasik, Damian Stasiak, Paweł Barański i Mariusz Barański, w kata zespołowym wygrała drużyna AKT Niepołomice w składzie: Paweł Tomasik, Wiktor Staszak i Konrad Irzyk. Mistrzem Polski w en-bu został natomiast duet Kamil Ochocki i Jakub Matuszewicz z KK 44 Łódź. Pełne wyniki z mistrzostw Polski rozegranych w Zamościu znajdują się poniżej. Wśród konkurencji indywidualnych na podium w grupie seniorów zabrakło zwycięzcy Pucharu Świata w Łodzi Wiktora Staszaka. Wywalczył on tytuł mistrzowski w fuku-go, ale w grupie młodzieżowców.
„To nie przypadek, że mistrzostwa Polski zostały rozegrane w Zamościu. Stało się to dzięki staraniom, zaangażowaniu i pracy prezesa Lubelskiego Związku Karate Tradycyjnego Andrzeja Maciejewskiego. On jako pierwszy na Lubelszczyźnie, w tym także w Zamościu, Biłgoraju, Tomaszowie Lubelskim, Lublinie i innych miastach, podejmując pionierską inicjatywą tworzenia struktur tej sztuki walki, sprawił, że region ten należy dzisiaj do grupy najprężniej rozwijających się ośrodków karate tradycyjnego w kraju. Dostrzegając ten fakt i chcąc uhonorować dotychczasowe wysiłki, jakie zostały dotąd poczynione w kierunku promocji i rozwoju tej sztuki walki w Zamościu i regionie, na gospodarza tegorocznych mistrzostw Polski wybraliśmy to piękne miasto. I był to bardzo dobry wybór, gdyż zawody zarówno pod względem organizacyjnym, jak i sportowym wypadły bardzo dobrze. Bardzo okazale, pomimo nie do końca udanej aury, wypadło także otwarcie mistrzostw na Rynku Wielkim, w niezwykle pięknej scenerii zamojskiej renesansowej Starówki” – powiedział obecny na mistrzostwach Włodzimierz Kwieciński, prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego i prezydent Światowej Federacji Karate Tradycyjnego.
Zadowolony – mimo że był niezwykle zapracowany – z przebiegu mistrzostw był także prezes Lubelskiego Związku Karate Tradycyjnego Andrzej Maciejewski. Podsumowując zawody, powiedział:
„Cieszę się, że Zamość okazał się bardzo gościnny dla karateków z całego kraju. Cieszę się także z przychylności władz miasta, prezydenta Zamościa Andrzeja Wnuka, dyrektora do spraw sportu Urzędu Miasta Małgorzaty Bzówki i dyrektora do spraw promocji UM Damiana Miechowicza, kierownictwa i pracowników Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu, z jaką się spotkaliśmy. Atutem tych mistrzostw było także to, że wśród startujących nie brakowało reprezentantów Polski, mistrzów świata, Europy i zwycięzców Pucharu Świata, którzy aktualnie wiodą prym na najważniejszych zawodach na świecie. Dzięki temu sympatycy karate mogli obejrzeć walki na najwyższym poziomie, a także z udziałem najbardziej utytułowanych karateków. Budujące jest to, że w mamy znakomitą młodzież w grupach juniorskich w klubach w całym kraju, co gwarantuje w najbliższych latach utrzymanie wysokich umiejętności i poziomu karate na arenie krajowej i międzynarodowej”.
Mistrzostwa Polski Seniorów, Młodzieżowców, Juniorów i Juniorów Młodszych w Karate Tradycyjnym ORLEN 2017 wprowadziły Zamość w klimat następnych zawodów – na 15 lipca br. zaplanowany jest najstarszy cyklicznie odbywający się w Polsce i w Europie Turniej Karate Tradycyjnego „O Puchar Roztocza”. Wielu uczestników mistrzostw zapowiedziało w nim swój udział.
Janusz Kawałko
rzecznik prasowy PZKT