Konferencja prasowa dot. wprowadzenia karate tradycyjnego na Olimpiadę (21.11.2012, Warszawa)
W imieniu Międzynarodowej Federacji Karate Tradycyjnego
oraz Polskiego Związku Karate Tradycyjnego
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
NA OGÓLNOŚWIATOWĄ KONFERENCJĘ PRASOWĄ
21 LISTOPADA 2012 R. (ŚRODA), GODZ. 12:00
w Hotelu InterContinental w Warszawie (ul. Emilii Plater 49)
Spotkanie poświęcone będzie kontrowersyjnej sprawie prowadzenia karate tradycyjnego
do grona dyscyplin olimpijskich, wokół której od lat toczy się spór pomiędzy władzami
Międzynarodowej Federacji Karate Tradycyjnego a Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim.
W konferencji wezmą udział przedstawiciele władz Międzynarodowej (ITKF) i Europejskiej Federacji Karate Tradycyjnego (ETKF) oraz reprezentanci środowisk karate i karate tradycyjnego z czterech kontynentów: Europy, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej i Afryki:
– Richard Jorgensen (Kanada) – Prezydent ITKF
– Vladimir Jorga (Serbia) – Prezydent ETKF, przedstawiciel Europy z ramienia ITKF
– Włodzimierz Kwieciński (Polska) – Prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego, jednocześnie Wiceprezydent ITKF i ETKF
– Ibrahim El Marhomy (Egipt) – Prezydent Egipskiej Federacji Karate Tradycyjnego oraz Afrykańskiej Konfederacji Karate Tradycyjnego, przedstawiciele Afryki z ramienia ITKF
– Fernando Obregon (Meksyk) – Prezydent Panamerykańskiej Federacji Karate Tradycyjnego, przedstawiciel Ameryki Północnej i Południowej z ramienia ITKF
Gość specjalny: Imtiaz Abdulla (Republika Południowej Afryki) – były Wiceprezydent Światowej Federacji Karate (World Karate Federation – WKF), przedstawiciel WKF we Wspólnym Komitecie Roboczym ITKF / WKF (Joint Working Committee ITKF/WKF) zatwierdzonym przez MKOl, który opracował wytyczne dla zjednoczenia karate w dokumencie Unification Constitution, który to dokument został zignorowany przez MKOl.
Poparcie dla działań ITKF wyraził były Prezydent RP, laureat Pokojowej Nagrody Nobla Lech Wałęsa, który wystosował w tej sprawie oficjalny list do Prezydenta MKOl-u Jacquesa Rogge’a. Swoje poparcie obiecała również Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha. Szczegóły zostaną przekazane na konferencji.
Ze względów organizacyjnych prosimy o przesłanie potwierdzenia udziału w konferencji do dnia 19 listopada br. (poniedziałek) na adres e-mail: pzkt@karate.pl
Decyzja w sprawie uznania karate przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski zapadła podczas 101. sesji MKOl-u, która odbyła się w Monte Carlo w 1993 roku. Ustalono wówczas, że w karate funkcjonują dwie odrębne dyscypliny, tzn. karate ogólne i karate tradycyjne i zdecydowano o utworzeniu jednej wspólnej organizacji dla dwóch istniejących na świecie grup karate. Nowa organizacja – World Karate Federation (WKF) miała powstać z połączenia dwóch organizacji WUKO (World Union of Karate Organizations) i ITKF (International Traditional Karate Federation). Połączenie tych grup stanowiło niezbędny warunek dla uzyskania uznania przez MKOl. Podczas 101. sesji zdefiniowano również obie dyscypliny: „Karate: wszystkie aktywności sportowe zarządzane przez WKF; wszelkie aktywności w ramach WKF, które uprzednio były nadzorowane przez ITKF będą określane mianem karate tradycyjne”.
Zarówno ITKF jak i WUKO zaakceptowały rozwiązania prawne opracowane przez MKOl. Obie organizacje wydelegowały też swoje komisje do Wspólnego Komitetu Roboczego – Joint Working Committee, który zajął się opracowaniem szczegółowych przepisów. Ostateczny projekt statutu zatwierdzono i podpisano 15 października 1996 roku. Jedyne co pozostało do ostatecznej unifikacji była ratyfikacja projektu statutu przez obie organizacje. ITKF ratyfikowało go w listopadzie 1996 roku i oczekiwało na ratyfikację ze strony WUKO. Tymczasem w grudniu 1997 roku Prezydent MKOl Juan Antonio Samaranch w przeddzień odejścia ze swojego stanowiska niespodziewanie podjął jednoosobową decyzję o uznaniu WUKO, która zmieniła swoją nazwę na nazwę „Światową Federację Karate” (World Karate Federation).
Warunki określone przez 101. sesję Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego – która jest najwyższym organem MKOl i jej decyzje są ostateczne i nieodwołalne – nie zostały nigdy wypełnione, a proces zjednoczenia karate i karate tradycyjnego nie został do tej pory zakończony. Obecne władze MKOl-u – mimo wielokrotnych interwencji ze strony ITKF – podtrzymują niesprawiedliwą i jednostronnie podjętą decyzję Prezydenta Samarancha.
Karate jest obecnie najbardziej popularnym sportem nieolimpijskim uprawianym chętnie zarówno przez dzieci, młodzież jak i osoby dorosłe. Sam Polski Związek Karate Tradycyjnego skupia ponad 200 klubów i ośrodków karate tradycyjnego na terenie całej Polski. W klubach tych zrzeszonych jest ok. 30.000 osób aktywnie ćwiczących. Reprezentanci naszego kraju od wielu lat należą do czołówki światowego karate, zdobywając liczne medale na imprezach rangi mistrzostw Europy i świata. Od 1992 roku polska kadra w karate tradycyjnym zdobyła w sumie 426 medali mistrzostw świata i Europy, z czego aż 147 razy były to medale i tytuły mistrzowskie.