I Międzynarodowy Kongres Naukowy Sportów i Sztuk Walki
Zawodnicy z kadry narodowej PZKT pod kierunkiem prezesa Włodzimierza Kwiecińskiego wzięli udział w I Międzynarodowym Kongresie Naukowym Sportów i Sztuk Walki, który odbył się w dniach 22 – 24 września 2006 r. w Rzeszowie.
W ramach kongresu zorganizowano festiwal sportów i sztuk walki – Budo Galę, podczas której zaprezentowały się następujące dyscypliny: aikido, iaido, jo-do, judo, ju-jitsu, karate tradycyjne, karate kyokushin, kendo, tai-chi, wu-shu. Pokaz karate tradycyjnego wykonali: drużyna kata kobiet w składzie: Iwona Furmanek, Katarzyna Krzywańska i Barbara Marciniak oraz para en-bu mężczyzn – Krystian Grzejszczak i Michał Wroński. W Budo Gali wystąpili również młodzi adepci z Akademii Karate Tradycyjnego w Rzeszowie pod kierunkiem instr. Marty Niewczas.
Zawodnicy uczestniczyli też w części naukowej kongresu, podczas której swoje wykłady wygłosili wybitni naukowcy zajmujący się sportami i sztukami walki, zarówno z kraju jak i zagranicy, m.in. wykładowcy Wydziału Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego: prof. Wojciech J. Cynarski, prof. Roman M. Kalina – Przewodniczący Komitetu Naukowego Kongresu, prof. Kazimierz Obodyński – Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kongresu. Swoje wykłady wygłosili również: prof. Włodzimierz Starosta – Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu, Wydział Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkopolskim, znany ekspert motoryki sportowej, prof. Stanisław Tokarski – Polska Akademia Nauk, dr Jarosław Kałakucki z Oddziału Ortopedii Dziecięcej i Rehabilitacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie, dr Waldemar Sikorski z Wyższej Szkoły Humanistyczno – Ekonomicznej w Łodzi, Wiceprezes Polskiej Unii Budo. Wśród gości zagranicznych znaleźli się m.in. Taketo Sasaki z Japonii – Wydział Rozwoju Człowieka i Kultury przy Uniwersytecie Fukushima, Siergiej M. Ashkinazi z Akademii Wychowania Fizycznego w Petersburgu (Rosja) oraz Zhu Dong z Wydziału Wu-shu Uniwersytetu Sportu w Szanghaju (Chiny) i Huang Cheng z Instytutu Sportu w Szanghaju (Chiny).
Wśród poruszonych tematów znalazły się następujące zagadnienia:
– Znaczenie zasad budo.
– Znaczenie sztuk i sportów walki w trzecim tysiącleciu.
– Znaczenie budo w edukacji.
– Zagadnienia dotyczące „timingu” w walce.
– Teoria i metodologia treningu oraz struktury walki.
– Biomedyczne zagadnienia sztuk i sportów walki (antropologia, biochemia, biomechanika, psychologia).
– Osiągnięcia nauki sportowej.
– Kulturowe, edukacyjne i psychologiczne aspekty walki w sportach i sztukach walki.