Gasshuku 2009
W dniach 11-16 sierpnia 2009 r. w Sopocie odbyło się Gasshuku 2009 – największe zgrupowanie karate tradycyjnego z udziałem wybitnych mistrzów karate tradycyjnego na świecie. Szkolenie prowadzili Sensei Avi Rokah 6 Dan ITKF z Los Angeles (USA) – student i wieloletni asystent Senseia Hidetaki Nishiyamy, sensei Włodzimierz Kwieciński 7 Dan ITKF – trener reprezentacji Polski, wiceprezydent ITKF i ETKF oraz prezes PZKT, a także sensei Krzysztof Neugebauer 5 Dan ITKF – trzykrotny zdobywca Pucharu Świata w Karate Tradycyjnym, mistrz świata w kumite, wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy w kata drużynowym prowadził specjalistyczne treningi zawodnicze z kadrą narodową PZKT.
W seminarium wzięło udział 350 karateków z 7 krajów: z Austrii, Czech, Litwy, Niemiec, Rosji, Stanów Zjednoczonych oraz Polski. Gasshuku było doskonałą okazją do przypomnienia podstawowych zasad budo i doskonalenia poziomu technicznego karate. Podczas seminarium wykorzystany został program zaprezentowany podczas tegorocznego Kursu Sędziowskiego i Trenerskiego w San Diego (USA), który łączy w sobie nowy system treningowy karate tradycyjnego oraz przepisy zawodów oparte na filozofii budo. Szkolenie przygotowało uczestników do przekazywania wiedzy o karate tradycyjnym jako sztuce edukacyjnej, która wpływa na rozwój człowieka.
Program szkolenia prowadzonego przez Aviego Rokaha obejmował pracę nóg (Un-Soku) i zastosowanie technik oraz odpowiednią pracę całego ciała. Włodzimierz Kwieciński podczas szkolenia przekazywał m.in. wiedzę o kata Bassai Dai, Ji-On i En-Pi. Po raz pierwszy w historii w programie Gasshuku pojawiły się specjalistyczne treningi zawodnicze z kadrą narodową PZKT, które prowadził Krzysztof Neugebauer. W programie treningów znalazły się: Todome Waza – ręczne i nożne, Sen oraz Gono-Sen.
Włodzimierz Kwieciński ocenił tegoroczne Gasshuku jako wyjątkowe: „Po raz pierwszy Gasshuku było wydarzeniem bardziej „technicznym” niż „socjalnym”. Przyjechała grupa, która studiowała karate i solidnie przepracowała wszystkie dni seminarium. Z pewnością była to doskonała okazja, aby studiować karate i pogłębiać swoje umiejętności. Wiedzieli, po co tak naprawdę przyjechali”.
W czwartek, 13 sierpnia, rozegrany został finałowy II Turniej Polskiej Ligi Karate Tradycyjnego 2009, który wyłonił reprezentantów Polski na V Puchar Świata w Karate Tradycyjnym. Wśród kobiet zawody wygrała Małgorzata Baranowska, wśród mężczyzn zwyciężył Paweł Janusz.
W niedzielę kończącą seminarium odbyła się ceremonia rozdania dyplomów oraz egzaminy na stopnie mistrzowskie.
W 2010 r. Gasshuku odbędzie się w Starej Wsi w Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki „Dojo – Stara Wieś”. Zapraszamy!