Finał V Pucharu Świata w Karate Tradycyjnym, otwarcie „Dojo – Stara Wieś”

Spełniło się marzenie Senseia Włodzimierza Kwiecińskiego. Otwarto Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki „Dojo – Stara Wieś”.
Sukces Polaków w Pucharze Świata w Karate Tradycyjnym
Puchar Świata dla Łukasza Wójcika
– Kiedyś, gdy w drugim dniu strajku sierpniowego dziennikarze zapytali mnie, co my tu robimy, odpowiedziałem, że chcę budować w Polsce drugą Japonię. Dojo w Starej Wsi jest przykładem tego, iż ta idea doskonale się realizuje – powiedział m.in. w Starej Wsi Lech Wałęsa. Zasadził także jedno z ośmiu drzew i zdeklarował powrót do Starej Wsi na wypoczynek.
Uroczystości otwarcia Dojo w Starej Wsi połączone były z centralnymi obchodami 90. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią. Obecny na otwarciu Dojo w Starej Wsi Ambasador Japonii w Polsce Yuichi Kusumoto powiedział m.in.:
– To wielki zaszczyt być tu i widzieć tę wielką pracę. Wielkość tego Ośrodka wzbudza zachwyt nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Dzisiejsza ceremonia otwarcia połączona z obchodami 90. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią jest symbolem dobrej woli i wielkiej sympatii pomiędzy naszymi narodami. Jestem bardzo dumny, że mój kraj mógł uczestniczyć w przeniesieniu ducha Japonii do Polski.
Podczas gali karate w „Dojo – Stara Wieś” słów uznania za wykonane dzieło – zbudowanie Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki, nie szczędził prezydent ITKF Richard Jorgensen:
– Spotykając się w wielu miejscach świata, rozmawialiśmy o tej wizji Włodzimierza Kwiecińskiego. Wtedy przytakiwaliśmy, mówiąc jedynie z podziwem i niedowierzaniem „Oss”(zgoda). Również nasz nieodżałowany mistrz Sensei Hidetaka Nishiyama powiedział „Oss”(zgoda) dla tego projektu. Dzisiaj z podziwem i dumą mogę powiedzieć, że piękny sen Senseia Włodzimierza Kwiecińskiego, o którym myśleliśmy z niedowierzaniem, spełnił się.
Dzięki temu właśnie w sobotę 10 października br., w nowo otwartym obiekcie „Dojo – Stara Wieś” rozegrano finał V edycji Pucharu Świata w Karate Tradycyjnym 2009, w którym rywalizowało 8 zawodników i 8 zawodniczek z Brazylii, Kanady, Macedonii, USA, Ukrainy, Litwy, Rumunii, Argentyny i Polski. Zawodnicy wyłonieni zostali przez mającą swoją siedzibę w Los Angeles Międzynarodową Federację Karate Tradycyjnego (ITKF). Przed finałową rywalizacją prezydent ITKF Richard Jorgensen uhonorował Lecha Wałęsę Honorowym Czarnym Pasem – najwyższym wyróżnieniem Międzynarodowej Federacji Karate Tradycyjnego.
Niezwykła atmosfera towarzyszyła rywalizacji o o najwyższe trofea V Pucharu Świata w Karate Tradycyjnym 2009. Bój o pierwszą lokatę wśród mężczyzn stoczyli dwaj reprezentanci Polski. Lepszą formę zademonstrował Łukasz Wójcik i jemu przypadło najwyższe trofeum. Na drugim miejscu uplasował się Paweł Janusz, trzeci był Rytis Bublevicius z Litwy, a czwarty Vinicius Pinto z Brazylii. Miejsca od 5. do 8. zajęli: 5. Dejan Nedev (Macedonia), 6. Seth Rosenthal (USA), 7. Tood Parker (Kanada), 8. Vlodymyr Pucha (Ukraina). Wśród kobiet zwyciężyła Nataliya Vyerloka (Ukraina) przed Soolmaz AbooAli (USA). Na trzeciej pozycji uplasowała się Anna Stachurska (Polska), na czwartej zaś Natalija Artimova (Litwa). Miejsca od 5. do 8. zajęły: 5. Małgorzata Baranowska (Polska), 6. Agustina Scartascini (Argentyna) 7. Corina Tanasescu (Rumunia), 8. Giordana de Souza (Brazylia).
– Zdobycie Pucharu Świata w tym niezwykłym obiekcie jakim jest „Dojo – Stara Wieś” to wyjątkowe przeżycie. Do tego magicznego miejsca będę z radością wracał, by doskonalić swoje umiejętności i sztukę walki karate – powiedział tuż po zakończeniu zawodów Łukasz Wójcik, zdobywca Pucharu Świata w Karate Tradycyjnym 2009.
Powstanie tego niezwykłego miejsca wspierał zmarły w listopadzie 2008 roku Sensei Hidetaka Nishiyama, największy autorytet karate tradycyjnego na świecie, wieloletni prezydent ITKF, któremu podczas V Pucharu Świata w Starej Wsi Międzynarodowa Federacja Karate Tradycyjnego pośmiertnie nadała 10 Dan, wręczając certyfikat na ręce córki Nami Nishiyama.
„Dojo – Stara Wieś” to kompleks sportowo-noclegowy, unikalny w skali europejskiej i światowej, zbudowany na wzorach architektury japońskiej. Jest przystosowany zarówno do prowadzenia treningów sportowych, jak i do zajęć przybliżających inne formy kultury japońskiej m.in. poezję haiku, kaligrafię, origami, ikebanę, bonsai. Jest tu także miejsce na galerię fotografii i malarstwa. „Dojo – Stara Wieś” jest drugim obiektem japońskim w Polsce obok Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” jakie z dużym powodzeniem funkcjonuje w Krakowie.
– To wielki dzień dla japońskich sztuk walki i karate tradycyjnego w Polsce. „Dojo – Stara Wieś” staje się miejscem spotkań dla wszystkich, którzy poprzez doskonalenie umiejętności karate oraz innych form kultury japońskiej będą dążyć do rozwoju duchowego i kształtowania swoich charakterów. A samodoskonalenie i samodyscyplina jest gwarantem sukcesów nie tylko w sporcie, ale także w różnych dziedzinach życia. Ogromnym wyróżnieniem dla naszej pracy i zrealizowanego projektu jest to, że patronat nad otwarciem Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki w Starej Wsi objął legendarny przywódca Solidarności Lech Wałęsa, były prezydent RP, to dla nas wielki honor – mówił Włodzimierz Kwieciński, prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego, twórca ruchu karate tradycyjnego w Polsce.
Janusz Kawałko
Rzecznik Prasowy Polskiego Związku Karate Tradycyjnego
Wyniki V Pucharu Świata w Karate Tradycyjnym
Kobiety | Mężczyźni |
1. Nataliya Vyerloka – Ukraina | 1. Łukasz Wójcik – Polska |
Sędziowie: Vencislav Nedev (Macedonia), Jarosław Mejer (Polska), Andrzej Olech (Polska), Dan Stuparu (Rumunia), Robert Fusaro (USA), Vladimir Savchenko (Ukraina), Ibrahim El Marhomy (Francja), Giedrius Dranevicius (Litwa); sędzia medyczny: Maciej Prochowski (Polska).
V Puchar Świata w Karate Tradycyjnym został zorganizowany z udziałem środków z budżetu Województwa Łódzkiego. Wsparcia przy organizacji imprezy udzielili: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd Miasta Łodzi, Subaru Import Polska, ISUZU Automotive Polska. Dziękujemy.