„Drogi do mistrzostwa” Jadwiga Skurska, 2002
Wprowadzenie
Nie ulega wątpliwości, że większość z nas odczuwa w swoim życiu potrzebę doskonalenia się i osiągania mistrzostwa w tym, co robimy. Każdy człowiek ma swoją własną drogę życiową. Jedni są u jej kresu, inni na jej początku. O jednych już tylko czytamy i słuchamy, inni rozpoczną swoją drogę w przyszłości. Dlaczego interesujemy się życiem innych, ich doświadczeniami, przemyśleniami? To nie jest zwykła ciekawość. To ludzka mądrość każe nam czerpać z ich doświadczeń. Człowiek potrafi uczyć się bowiem nie tylko na bazie swoich doświadczeń, ale również skutecznie korzystać z mądrości innych ludzi. W publikacji niniejszej przedstawiam przemyślenia i doświadczenia czterech mistrzów karate tradycyjnego, znanych nie tylko w Polsce ale i na arenie międzynarodowej. Ich życie, działalność sportowa i zawodowa będą interesujące dla wszystkich, którzy chcą wkroczyć na drogę mistrzostwa.
Pierwszą postacią jest Włodzimierz Kwieciński, prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego. Ma za sobą ogromne dokonania zarówno na polu sportowym jak i organizacyjnym, zarówno w kraju jak i na arenie międzynarodowej. Drugą osobą, którą przedstawiam w niniejszej publikacji jest Paweł Krzywański. Swoje życie także związał z karate. Przez lata, wspólnie z Włodzimierzem Kwiecińskim, doprowadzali swoje marzenia do realnej postaci. O tym, jakie to były marzenia i jak je urzeczywistniali, przeczytać można w tej książce. Uważam, że każdy czytelnik, bez względu na to, czym się zajmuje, będzie mógł wyciągnąć dla siebie wiele cennych i konstruktywnych wniosków.
Dwie kolejne postacie to uczniowie Włodzimierza Kwiecińskiego: utytułowany zawodnik Krzysztof Neugebauer i wchodzący na drogę kariery sportowej Radosław Olczyk. Krzysztof Neugebauer jest zdobywcą pierwszej edycji Pucharu Świata, który odbył się 14 października 2001 roku w Warszawie. Zdobył wówczas tytuł najlepszego na świecie zawodnika w karate tradycyjnym. Polska, jako organizator tej światowej imprezy miała prawo wystawienia dwóch zawodników. Tym drugim był właśnie Radek Olczyk. Dzięki swoim dotychczasowym osiągnięciom sportowym znalazł się w gronie najlepszych na świecie. Ich relacje zainteresują zapewne wszystkich kibiców i młodych zawodników karate tradycyjnego.
Rozmawiając z moimi gośćmi nie chciałam koncentrować się na ich osiągnięciach w postaci zdobytych tytułów, medali i innych zaszczytach. Zależało mi na odkryciu tych elementów ich osobowości, które sprawiły, że do czegoś doszli, tak wiele osiągnęli, tak wiele udało im się dokonać. Jestem przekonana, że dzięki tej lekturze odkryjecie prawidłowości, które pozwalają ludziom realizować swoje marzenia. Mam nadzieję, że i Czytelnikom uda się wejść na drogę mistrzostwa w wybranej przez siebie dziedzinie aktywności.
Czytelnikom zainteresowanym technikami i ich zastosowaniem dedykowane są kolejne rozdziały. Techniki walki sportowej i techniki karate w samoobronie prezentują Krzysztof Neugebauer i Radosław Olczyk.
Esencją karate są kata – formy, w których zakodowane są doświadczenia i tajemnice wielu pokoleń mistrzów. Treningowi tych form poświęca się w karate tradycyjnym wiele uwagi i czasu. Dla czytelników trening kata poprowadził Włodzimierz Kwieciński.
W publikacji niniejszej przedstawiam również galerię mistrzów – nauczycieli karate tradycyjnego w Polsce. Stanowią swoistą elitę. Ośrodki i kluby, w których pełnią funkcje prezesów i instruktorów znajdują się na terenie całego kraju. Myślę, iż wyrazem więzi międzypokoleniowej i sympatycznym gestem będzie zdobycie autografów od każdej z prezentowanych w galerii postaci. Jest ku temu okazja podczas licznych, organizowanych przez Polski Związek Karate Tradycyjnego i poszczególne ośrodki, seminariów szkoleniowych, zawodów i obozów sportowych. Dlatego obok fotografii prezentujących sylwetki mistrzów są miejsca na autografy.
W rozwoju karate tradycyjnego, tak jak w każdej innej dziedzinie aktywności człowieka, istotną rolę odgrywa umiejętność czerpania z doświadczeń nauczycieli i kontynuowanie tradycji. Warunkiem koniecznym do tego jest poznanie przez kolejne pokolenia karateków nauczycieli tej sztuki i ich mistrzów. Mam nadzieję, że niniejsza praca spełni w tym zakresie pozytywną rolę…
Informacja o dostępie do publikacji:
Odbiorcy hurtowi:
Hurtownia Księgarska:
Matras Warszawa Sp. Z o.o. Filia w Łodzi
91-859 Łódź ul. Stalowa 1
tel. 0 (prefiks) 42 659 98 72
Odbiorcy indywidualni:
Księgarnia internetowa Merlin.pl
Informacja o Autorce:
JADWIGA SKURSKA
Stopień w karate: 4 DAN
Klub: Klub Sportowy Karate Tradycyjnego „CHIKARA” Łódź
Uprawnienia (licencje) w karate: Instruktor sportu, sędzia międzynarodowy.
Wykształcenie: dr n. fizycznych.