Dojo – Stara Wieś w intencji pokoju
„Dojo – Stara Wieś w intencji pokoju”
W Narodowy Dzień Zwycięstwa w Polsce – 8 maja, rozpoczęliśmy w Dojo – Stara Wieś akcję edukacyjną dla dzieci i młodzieży „Dojo – Stara Wieś w intencji pokoju”.
Wojna przynosi śmierć i cierpienie dla każdej ze stron, zarówno dla ofiar, jak i agresorów. Jako naród, który szczególnie ucierpiał podczas drugiej wojny światowej, solidaryzujemy się ze społeczeństwem Japonii, które poniosło niezwykle okrutne i długotrwałe konsekwencje wojny. Szczególnie dzisiaj, w dobie wielu konfliktów na świecie, chcemy przypominać o tych wydarzeniach młodemu pokoleniu, by nigdy więcej nie doświadczyły nas podobne tragedie. W Japonii centrum działań propagujących ideę pokoju wśród młodzieży jest Peace Memorial Museum z przylegającym do niego parkiem. W parku znajduje się pomnik ku czci dzieci zgładzonych w ataku atomowym. Jest on poświęcony dziewczynce Sadako Sasaki, która w wieku 12 lat zmarła na białaczkę wywołaną przez promieniowanie. Sadako wierzyła, że jeśli uda jej się złożyć z papieru tysiąc żurawi (japoński symbol szczęścia i długowieczności), zostanie uzdrowiona. Mimo cierpień związanych z chorobą zdołała zrealizować pomysł, a gdy okazało się, że jej stan zdrowia nie poprawił się, zaczęła robić kolejny tysiąc. Sadako Sasaki zmarła w 1955 roku – do tego czasu udało jej się zrobić 500 żurawi. Jej wiara i chęć zmiany losu wywołały wiele emocji – koleżanki i koledzy z klasy postanowili symbolicznie podtrzymać pamięć o zmarłej, składając brakujące 500 żurawi. Dziś uczniowie odwiedzający park w Hiroszimie przynoszą ze sobą co roku dziesiątki tysięcy papierowych ptaków.
Projekt zakłada wykonanie przez polskie dzieci i młodzież żurawi i wysłanie ich w intencji pokoju do Muzeum Pamięci i Pokoju w Hiroszimie, aby złożone zostały w parku przy pomniku Sadako Sasaki.
Podczas pierwszego etapu projektu każda duża grupa młodzieży przebywająca w Dojo w okresie od 8 maja do 6 sierpnia wykona swoje 1000 żurawi, które wyślemy do Japonii w 71. rocznicę wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie.
Zachęcamy wszystkich odwiedzających Dojo do przyłączenia się do akcji.
Organizatorami projektu są: Fundacja Rozwoju Karate Tradycyjnego i Polski Związek Karate Tradycyjnego
Koordynator projektu: Joanna Gorka – Zielińska, e-mail: biuro@torii.net.pl, tel. + 48 605112296