Polski Związek Karate Tradycyjnego podsumował udany rok 2023
Polski Związek Karate Tradycyjnego w Centrum Olimpijskim w Warszawie podsumował udany rok działalności. Polscy karatecy w 2023 roku osiągali sukcesy na arenie międzynarodowej, m. in. podczas Mistrzostw Europy, z których przywieźli aż 82 medale. Sukcesem organizacyjnym były Mistrzostwa Polski w Lublinie.
– To był znakomity rok dla rozwoju karate tradycyjnego w Polsce, ale i na świecie. Konsekwentnie rozwijamy nasze środowisko i dyscyplinę. Organizowane pod platformą WTKU Mistrzostwa Europy zgromadziły najlepszych zawodników Starego Kontynentu, a do
Rimini przyjechało ponad 1000 karateków z 14 państw. Sukcesem zakończyła się także nasza największa krajowa impreza mijającego roku, czyli Mistrzostwa Polski w Lublinie. Rosnąca liczba uczestników potwierdza rozwój naszej dyscypliny i cieszy każdego pracownika związku – mówi Andrzej Maciejewski, Prezes Zarządu Polskiego Związku Karate Tradycyjnego. Podczas uroczystego podsumowania wyróżniono najlepszych zawodników minionego roku. Wyróżnienia indywidualne otrzymali zawodnicy w różnych kategoriach wiekowych. Wśród seniorów tytuł zawodnika roku przypadł Patrykowi Jaroszowi, zdobywcy czterech medali w tym dwóch złotych podczas ME w Rimini. Wśród seniorek wyróżniono Klaudię Wajdę multimedalistkę imprez międzynarodowych, która z Włoch przywiozła pięć krążków. Obaj to reprezentanci Krakowskiego Klubu Karate Tradycyjnego. Wyróżnieni zostali także zawodnicy w innych kategoriach wiekowych – Konrad Kałasznikow (Klub Karate Nidan), Nadia Malinowska ( KK Pruszków), Mikołaj Muchowski (Lubelski KKT), Kaja Krzesłowska i Jan Sadowski (TS Sokół Aleksandrów Łódzki).
– To był dla mnie udany rok i bardzo cieszę się, że dobra postawa pozwoliła mi zdobyć to wyróżnienie. Ale wyniki to tylko dowód na to, że się rozwijam, a to dla mnie najważniejsze. Mam ogromną radość z każdego startu, z każdego coraz więcej wyciągam i liczę, że szczyt formy jeszcze przede mną. Karate jako dyscyplina mnie wychowało i ukierunkowało, więc sukcesy to dla mnie miły akcent i ukoronowanie sezonu – przyznaje Patryk Jarosz, multimedalista z Rimini, indywidualny Mistrz Europy w Fuku-go i Kumite. Karate tradycyjne to oryginalna odmiana karate uprawiana w Japonii. W latach 50. jego rosnąca popularność doprowadziła do rozprzestrzenienia się sztuki w różnych zakątkach świata i rozwinięcia kierunków znanych współcześnie jako „nowe karate”. Karate tradycyjne to jeden z trzech odłamów sportowych i ten, w którym Polacy są absolutnymi światowymi liderami. Potwierdziły to wyniki ostatnich imprez międzynarodowych.
Polski Związek Karate Tradycyjnego miał ogromny wkład w organizację wspomnianych Mistrzostw Europy oraz Pucharu Europy Dzieci w Rimini. Polska jako lider światowego środowiska karate tradycyjnego miała duży wpływ na jego integrację i stworzenie kilka lat temu World Traditional Karate-do Union, platformy zrzeszającej kilka organizacji karate tradycyjnego. Siedziba WTKU znajduje się w Warszawie.
Karatecy swoje skupienie przenoszą już na kolejny rok i nowe wyzwania na horyzoncie. Kalendarz jest zapełniony turniejami lokalnymi, a także międzynarodowymi, a najważniejsze z nich to Mistrzostwa Polski w Puławach oraz Mistrzostwa świata w Barcelonie.
źródło: informacja prasowa