Filary rozwoju
Historyczne zwycięstwo Polski z Japonią
To był jeden z najbardziej radosnych dni w moim życiu. Pierwszego października odpoczywałem po prowadzeniu seminarium w Paarl w RPA, niedaleko Cape Town. Siedziałem na tarasie winnicy przy zachodzącym afrykańskim słońcu, gdy dotarła do mnie informacja z Malty – nasza drużyna kumite pokonała w finale Pucharu Świata KWF drużynę Japonii! W drodze do finału nasi zawodnicy pokonali jeszcze ekipy z Malty, RPA, Włoch i Zimbabwe.
Jeszcze nigdy żadna polska drużyna, jakiegokolwiek karate, nie pokonała Japończyków. Udało się to naszym zawodnikom! Zwyciężyliśmy jednoznacznie, zdobywając ippony. Pierwszy raz wystartowaliśmy w zawodach organizowanych przez Światową Federację Karatenomichi i naszą postawą, zwycięstwem zdobyliśmy szacunek i respekt. Jestem z nich bardzo dumny!
Ważnych wydarzeń w historii karate tradycyjnego w Polsce było wiele, ale jest kilka takich, które stanowią o naszej sile, pokazują rozwój polskiego karate tradycyjnego. To filary naszego rozwoju…
- Pierwszy złoty medal Polaków na Mistrzostwach Świata w Karate Tradycyjnym (Montreal, Kanada 1992) w kumite drużynowym. Mistrzowska drużyna wystartowała w składzie: Krzysztof Neugebauer, Jacek Wierzbicki, Wojciech Kamiński, Andrzej Maciejewski.
- Organizacja w Polsce pierwszego w historii Pucharu Świata w Karate Tradycyjnym (Warszawa 2001) i zwycięstwo Krzysztofa Neugebauera, powtórzone w kolejnych dwóch edycjach pucharu.
- Powstanie koncepcji i realizacja budowy największego w skali światowej Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki „Dojo-Stara Wieś” (uroczyste otwarcie 10 października 2009).
- Organizacja Światowego Festiwalu Renesans Karate-Do (Kraków 2016), w którym wystartowało ponad 2000 zawodników z 38 państw.
- Pierwsze w historii zwycięstwo Polaków z drużyną Japonii podczas Pucharu Świata KWF na Malcie (1 października 2017). Polska drużyna wystartowała w składzie: