Aktualności

18.08.2020 Letnie Gasshuku Karate Tradycyjnego, 12-16.07.2020, Sopot - relacja

 

W dniach od 12 do 16 sierpnia w wakacyjnej atmosferze sopockiego kurortu odbyło się Letnie Gasshuku Karate Tradycyjnego.

Dopisała zarówno pogoda, jak i frekwencja, gdyż w kursie udział wzięło niemal 200 karateków z Polski i zagranicy, którzy codziennie, w trakcie kilkugodzinnych treningów bezpośrednich, jak i online, mogli czerpać z wiedzy i doświadczenia największych mistrzów karate tradycyjnego na świecie - prof. Iliji Jorgi (10. dan) z Serbii, Santo Torre (8. dan) z Włoch, Cornela Musata (6. dan) z Rumunii i Krzysztofa Neugebauera (6. dan) z Polski. Z kolei treningi online poprowadzili Avi Rokah (8. dan) i Toru Shimoji (5. dan) z USA.  

 

"W tym roku gościliśmy wybitnych instruktorów, którzy już wcześniej uczyli zarówno polskich, jak i zagranicznych karateków - powiedział Andrzej Maciejewski, prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego - Gościem specjalnym był profesor Ilija Jorga, prezydent Światowej Unii Karate Tradycyjnego (WTKU), ponadto mieliśmy zaszczyt uczyć się od Santo Torre z Włoch, jednego z najwybitniejszych na świecie nauczycieli karate tradycyjnego, zapraszanego na seminaria także do Japonii. Cieszymy się również, że zaproszenie, w ramach deklaracji współpracy, przyjęli przedstawiciele PZK, czyli Polskiego Związku Karate, drugiego obok PZKT związku mającego status polskiego związku sportowego". 

 

Letnie Gasshuku odbyło się w ramach platformy pomiędzy największymi federacjami karate tradycyjnego zrzeszonymi w WTKU - World Traditional Karate-do Union, której prezydentem jest sensei Ilija Jorga. 

 

Organizatorami Letniego Gasshuku były World Traditional Karate-do Union (WTKU) oraz Polski Związek Karate Tradycyjnego (PZKT) 

 

Partnerem organizacyjnym w ramach współpracy dwóch polskich związków karate był Polski Związek Karate - Komisja Shotokan

 

Patroni Letniego Gasshuku Karate Tradycyjnego: World Fudokan Federation (WFF), World Traditional Karate-do Federation (WTKF), World Budo Karate Association (WBKA), European Traditional Karate Federation (ETKF), World Den To Karate-Do Federation (WDKF).

 

"Mimo atmosfery, jaka panuje wokół pandemii, przeżyliśmy wspaniałe chwile. Podjęliśmy się wyzwania dość trudnego, ponieważ organizacja tak dużej imprezy, przy niebezpieczeństwie zarażenia koronawiruem, była dla nas jako organizatorów dużym wyzwaniem, ale cieszymy się, że wszyscy z dużą powagą podeszli do wymogów sanitarnych, dbając o standardy higieny i o to, żeby nasze spotkanie było bezpieczne" - powiedział prezes Andrzej Maciejewski.

 

Pod koniec Gasshuku odbyły się również egzmiany na stopnie mistrzowskie dan, a także I Indywidualny Puchar Polski w Karate Tradycyjnym (wyniki), którego finał rozegrano w muszli koncertowej przy Placu Zdrojowym w Sopocie, co było nie lada gratką dla sopocian, jak i licznie zgromadzonych turystów.

 

"Rozegranie finału I Indywidualnego Pucharu Polski w Karate Tradycyjnym w przestrzeni publicznej, jaką była muszla koncertowa przy molo w Sopocie, to doskonała promocja zarówno karate tradycynego, jak i Sopotu jako miasta, którego priotytetami są zdrowie, aktywność fizyczna i sport - powiedział Mirosław Ellwart, prezes Okręgowego Związku Karate Tradycyjnego w Gdańsku i wiceprezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego.

 

Organizatorem I Indywidualnego Pucharu Polski w Karate Tradycyjnym był Polski Związek Karate Tradycyjnego, Okręgowy Związek Karate Tradycyjnego w Gdańsku oraz Akademia Karate Tradycyjnego w Sopocie.  

   

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 

 

fot. Barbara Marciniak 

fot. Artur Wyszecki

fot. Gabriela Rojnia 

fot. Piotr Piwowar

   

Niebawem zaprosimy Państwa także do obejrzenia filmu.