Aktualności

07.05.2020 Zgrupowanie "Sportowy Talent", 1-3.05.2020 - relacja
W dniach 1-3 maja 2020 roku odbyło się zgrupowanie wiosenne programu Polskiego Związku Karate Tradycyjnego "Sportowy Talent", który jest przeznaczony dla najaktywniejszych i najbardziej zaangażowanych polskich karateków w wieku do 13 lat. W treningach prowadzonych wskutek pandemii koronawirusa online wzięło udział ponad 200 zawodniczek i zawodników z różnych stron Polski. Program obejmuje przygotowanie do Ogólnopolskiego Pucharu Polski Dzieci i Światowych Mistrzostw Dzieci w Karate Tradycyjnym.
 
Zajęcia zostały poprowadzone z podziałem na trzy grupy ze względu na poziom zaawansowania uczestników. Swoją wiedzę, doświadczenia treningowe i startowe przekazywali sensei Maria Depta (3 dan) i sensei Bartosz Skwarski (3 dan) - wielokrotni medaliści mistrzostw świata, Europy i Polski oraz sensei Zbigniew Sitarz (6 dan) - trener koordynator projektu, wychowawca wielu czołowych polskich zawodników, sędzia klasy międzynarodowej.
 
"Podczas piątkowych treningów przed południem skupiłam się ze wszystkimi stopniami nad aspektem formy oraz dynamiki. Wspomagałam się różnymi atrybutami, aby uatrakcyjnić przekazanie wiedzy. Dzieci robiły kata z pomocą kija, butelek z wodą, plecaka. 907 kyu szlifowało formę Heian Sandan z głównym naciskiem na przejście oraz prostą sylwetkę. Z zielonymi i niebieskimi pasami analizowałam także ruchy pierwszego Heian oraz Heian Nidan, poświęcając uwagę dynamice ciała. Brązowe pasy trenowały dynamikę ciała w kata Bassai dai oraz zaznajamiały się z ruchami Empi - powiedziała sensei Maria Depta. Popołudniowy blok był poświęcony kumite. Wszyscy wykonali kilka prostych ćwiczeń na refleks z wykorzystaniem skarpetek. Najmłodsi adepci uczyli się szybkich ataków w kumite oraz doskonalili kopnięcie mawashigeri. Poznali także kilka trików na tę technikę. Zielone, niebieskie pasy poświęciły swoją uwagę aspektowi ataku w jiyu ippon kumite, ze szczególnym naciskiem na koroshi waza oraz zmianę lini ataku. Ponadto doskonaliły kopnięcie ushiro. Brązowe pasy stawiały swoje pierwsze kroki w kogo kumite. Dużo czasu poświęciliśmy na poruszanie się na nogach oraz na kopnięcie ura oraz ushiroura. Na koniec treningu mieli za zadanie powtórzyć akcje, które z całą pewnością mogą dać im punkty podczas walk w kogo kumite. To był bardzo dobrze przepracowany czas, a uczestnicy dali radę. Myślę, że Polski Związek Karate Tradycyjnego sprawił im wiele radości tym wydarzeniem".
 
"Tematem treningów dla grupy 9-7 kyu było doskonalenie formy i dynamiki oraz nauka donoszenia siły w technikach karate na przykładzie Heian Shodan i Heian Nidan (trening poranny), a także nauka ataku i obrony w różnych kierunkach na przykładzie kihon ippon kumite (trening popołudniowy). Zagadnienia treningu grupy 6-4 kyu również związane były z doskonaleniem formy, dynamiki oraz z nauką donoszenia siły w technikach karate, tym razem na przykładzie kata Heian Sandan i Heian Yondan (trening poranny), a także z nauką poruszania się i obrony w różnym timingu (trening popołudniowy) - powiedział sensei Zbigniew Sitarz. Celem treningu grupy 3-1 kyu było doskonalenie 4 parametrów ocenianych w kata z naciskiem na transmisję na przykładzie kata Enpi (trening poranny) oraz wstęp do taktyki w kogo kumite (trening popołudniowy)".
 
Otrzymaliśmy wiele słów uznania i wyrazów wdzięczności od uczestników i rodziców, za które bardzo dziękujemy! Dziękujemy również instruktorom i ćwiczącym za zaangażowanie i podtrzymywanie ducha karate tradycyjnego.
 
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze zgrupowania przygotowanej przez PZKT wspólnie z jego uczestnikami: fotorelacja
 
Na kolejne spotkanie zapraszamy już w najbliższą sobotę (9.05.2020)