Aktualności

01.03.2020 Zimowe Gasshuku Karate Tradycyjnego 2020, 26.02.-1.03.2020, Zakopane - relacja

W dniach od 26 lutego do 1 marca 2020 roku w Centralnym Ośrodku Sportu OPO w Zakopanem odbyło się Zimowe Gasshuku Karate Tradycyjnego. 

 

Kurs poprowadzili sensei Toru Shimoji (5 dan), sensei Krzysztof Neugebauer (6 dan) i sensei Jacek Wierzbicki (5 dan)

Gościem specjalnym był sensei Ilija Jorga (10 dan).

 

"Zimowe Gasshuku było historyczne, ponieważ odbyło się w miejscu, w którym ja i moi koledzy wylewaliśmy litry potu na treningach, przygotowując się do różnych zawodów - powiedział prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego Andrzej Maciejewski - Ponadto jesteśmy świadkami ważnego wydarzenia, albowiem do idei platformy karate tradycyjnego przystąpiła kolejna duża federacja, tym razem z Azji - Dento Karate-do, która skupia m.in. takie kraje jak Indie czy Iran. Czekamy jeszcze na decyzję ITKF-u - organizacji założonej przez samego senseia Hidetakę Nishiyamę".   

 

W kursie udział wzięło ponad 300 karateków z Polski i zagranicy, w tym przedstawiciele międzynarodowych federacji karate tradycyjnego - World Traditiona Karate-do Federation (WTKF), World Fudokan Federation (WFF), European Traditional Karate Federation (ETKF) i World Budo Association (WBA), a także Dento Karate-do. 

 

"Bardzo się cieszę, że tu jestem. To miejsce jest fantastyczne - piękne góry i wysokiej jakości ośrodek z dobrymi warunkami do trenowania i świetną podłogą - powiedział sensei Toru Shimoji - Jestem bardzo zadowolony z uczestników kursu. Są niezwykle zaangażowani, trenują bardzo ciężko i uważnie słuchają tego, co do nich mówię. Czuję, że traktują oni karate bardzo poważnie, że jest ono częścią ich życia, co nie zawsze dostrzegam w Stanach Zjednoczonych, gdzie karate często jest traktowane bardziej jako rekreacja".  

 

W sobotę 29 lutego odbyło się nadzwyczajne walne zgromadzenie Polskiego Związku Karate Tradycyjnego, podczas którego zaproszeni goście - sensei Ilija Jorga i sensei Vladimir Jorga przedstawili ideę platformy karate tradycyjnego (World Traditional Karate Union - WTKU) łączącej największe światowe federacje karate tradycyjnego, a zarząd PZKT przedstawił plany dalszych działań i kalendarz zbliżających się wydarzeń. 

Z kolei w ostatnim dniu Zimowego Gasshuku (1 marca) odbyły się egzaminy na stopnie dan, które przeprowadzili: sensei Krzysztof Neugebauer, sensei Andrzej Olech i sensei Jerzy Szcząchor.

 

Ponadto odbyło się spotkanie przedstawicieli World Traditional Karate-do Federation (WTKF), World Fudokan Federation (WFF), World Budo Association (WBA), European Traditional Karate Federation (ETKF) i Dento Karate-do, podczas którego do platformy (WTKU) utworzonej w dniu 15 grudnia 2019 roku przez WTKF, WFF, ETKF i WBA dołączyła ostatnia z wymienionych, czyli Dento Karate-do. 

 

"W dniu 15 grudnia 2019 roku w Warszawie utworzona została platforma (World Traditional Karate Union - WTKU), która jako federacja federacji, połączyła największe federacje karate tradycyjnego, jak World Traditional Karate-do Federation, World Fudokan Federation, World Budo Association, European Traditional Karate Federation, a dzisiaj także Dento Karate-do - powiedział sensei Ilija Jorga - Do utworzenia takiej platformy dążył sensei Hidetaka Nishiyama, ale jego śmierć spowodowała, że zamierzenia te nie zostały zrealizowane. Nowo powstała platforma, w której wszystkie federacje funkcjonować będą na równych prawach i zachowają swoją tożsamość oraz nieazależność, jest realizacją wizji senseia Nishiyamy".  

 

Organizatorem Zimowego Gasshuku był Polski Związek Karate Tradycyjnego.

Partnerzy: World Traditional Karate-do Federation, World Fudokan Federation, World Budo Karate Association.

 

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem oraz listem prof. dr. Iliji Jorgi dotyczącymi idei platformy karate tradycyjnego (w plikach do pobrania), a także zdjęciami. Więcej zdjęć znajdą Państwo na stronie PZKT na portalu Facebook: zdjęcia


Pliki do pobrania: