Aktualności

11.05.2019 Finał Polskiej Ligi Karate Tradycyjnego za nami

W dniu 11 maja w Kluczborku odbył się finałowy III turniej Polskiej Ligi Karate Tradycyjnego. Podobnie jak w I i II turnieju, także w finale nie zabrakło emocji. Wśród kobiet tym razem najlepsza okazała się Alicja Zalecińska z Kluczborskiego KK, zaś wśród mężczyzn Dawid Rojowski również z Kluczborskiego KK.

 

W I i II turnieju na pierwszym stopniu podium stanęła Agnieszka Sajdutka z Akademii Karate Tradycyjnego w Rzeszowie. Z kolei wśród mężczyzn zwycięzcą I turnieju okazał się Wiktor Staszak z AKT Niepołomice, natomiast w II turnieju pierwsze miejsce przypadło Damianowi Tomasikowi z TS "Sokół" Aleksandrów Łódzki. 

 

Wśród kobiet całą Polską Ligę Karate Tradycyjnego, zdobywając największą liczbę punktów, wygrała Agnieszka Sajdutka z AKT w Rzeszowie, zaś wśród mężczyzn Dawid Rojowski z Kluczborskiego KK i to oni będą reprezentować nasz kraj w X Pucharze Świata w Tradycyjnym Karate-do, który odbędzie się 6 lipca br. w Zamościu.  

 

 

"W tym roku finał Polskiej Ligi Karate Tradycyjnego nie bez powodu odbył się w Kluczborku. Jest to bardzo silny ośrodek karate tradycyjnego, który w tym roku obchodzi 40-lecie istnienia karate tradycyjnego. Warto przypomnieć, że Kluczbork, pod okiem propagatora karate tradycyjnego w tym mieście – Andrzeja Olecha, w każdym pokoleniu miał wybitnych zawodników, którzy i w tym roku wygrali III finałowy turniej Polskiej Ligi Karate Tradycyjnego – Alicja Zalecińska i Dawid Rojowski, a Dawid Rojowski dodatkowo zwyciężył całą ligę i o on, wraz z Agnieszką Sajdutką z AKT w Rzeszowie, zaprezentuje Polskę w X Pucharze Świata w Tradycyjnym Karate-do – powiedział wiceprezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego Andrzej Maciejewski – Zbliżający się Puchar Świata zorganizowany będzie w duchu platformy pomiędzy różnymi nurtami karate tradycyjnego związanymi z filozofią tej sztuki walki, propagowaną przez senseia Hidetakę Nishiyamę. Będzie to bardzo ciekawe wydarzenie, gdyż szeroko pojęte japońskie karate realizowane jest w wielu federacjach i w sposób wielokierunkowy. Nadszedł moment, że powinniśmy się zjednoczyć, tak jak zjednoczyli się przedstawiciele karate sportowego i to ono jest teraz na igrzyskach olimpijskich, a także przedstawiciele nurtów karate kultywowanych dzisiaj na Okinawie. Karate japońskie jest kolejnym, wzbogaconym etapem rozwoju tej wywodzącej się z Okinawy sztuki walki, bo ściślej związanym z japońskimi zasadami budo.

 

W tym duchu organizowane są tegoroczne szkolenia, zarówno to, które odbyło się w Kluczborku, jak i nadchodzące Letnie Seminarium Szkoleniowe Gasshuku. W jego ramach przyjadą do nas przedstawiciele kilku nurtów szkoleniowych karate tradycyjnego – Fudokan, budo karate, jak i to reprezentowane przez ITKF – dawną organizację senseia Hidetaki Nishiyamy. Kierunek, który chcemy nadać Polskiemu Związkowi Karate Tradycyjnego wyznacza hasło senseia, a mianowicie otwartość.

 

A wracając jeszcze do Polskiej Ligi Karate Tradycyjnego, pragnę podkreślić, że w tym roku atmosfera była wyjątkowa, zawodnicy dawno nie mieli tak sympatycznego finału, z licznymi nagrodami i wspaniałą oprawą artystyczną. Sam poziom walk także napawa optymizmem, co pozwala sądzić, że i podczas nadchodzącego Pucharu Świata, organizowanego w wyjątkowym miejscu – na rynku wielkim w Zamościu – zaprezentują się bardzo dobrze. Na dzień dzisiejszy mamy już sporo zawodników z zagranicy i dlatego po raz pierwszy nasz kraj zaprezentuje tylko dwóch zawodników – wspomniana już Agnieszka Sajdutka i Dawid Rojowski".

 

 

W Polskiej Lidze Karate Tradycyjnego startują najlepsze polskie zawodniczki i zawodnicy:

- Nikoletta Dzióba - Klub Karate Tradycyjnego Polkowice - Lublin, instruktor Bartosz Skwarski

- Klaudia Mleko - Krakowski Klub Karate Tradycyjnego, instruktor Rafał Wajda

- Aleksandra Politowicz - Akademia Karate Tradycyjnego "Samuraj" Gniezno, instruktor Andrzej Zarzeczny 

- Roksana Sadowska - Klub Karate Tradycyjnego "Kumade" Toruń, instruktor Anna Kulczyńska

- Agnieszka Sajdutka - Akademia Karate Tradycyjnego w Rzeszowie, instruktor Marta Niewczas

- Paulina Świercz - Towarzystwo Sportowe "Sokół" Aleksandrów Łódzki, instruktor Maria Depta

- Karolina Wyporek - Krakowski Klub Karate Tradycyjnego, instruktor Rafał Wajda

- Alicja Zalecińska - Kluczborski Klub Karate, instruktor Andrzej Olech 

 

- Piotr Dzierżanowski - Klub Karate Kobu Wrocław - Stowarzyszenie, instruktor Łukasz Wójcik

- Damian Falkowski - Karate Klub Pruszków, intruktor Jerzy Szcząchor

- Michał Kłosek - Krakowski Klub Karate Tradycyjnego, instruktor Rafał Wajda

- Michał Pyszniak - Lubelski Klub Karate Tradycyjnego, instruktor Andrzej Maciejewski

- Dawid Rojowski - Kluczborski Klub Karate, instruktor Andrzej Olech

- Wiktor Staszak - Akademia Karate Tradycyjnego Niepołomice, instruktor Paweł Janusz

- Damian Tomasik - Towarzystwo Sportowe "Sokół" Aleksandrów Łódzki, instruktor Radosław Olczyk

- Adrian Zwierzchowski - Towarzystwo Sportowe "Sokół" Aleksandrów Łódzki, instruktor Radosław Olczyk

 

Organizatorem finału Polskiej Ligi Karate Tradycyjnego był Andrzej Olech z Kluczborskiego KK oraz Polski Związek Karate Tradycyjnego.

 

Polskiej Lidze Karate Tradycyjnego towarzyszyło Międzynarodowe Seminarium Mistrzowskie Karate Tradycyjnego oraz obchody 40-lecia karate tradycyjnego w Kluczborku. 

 

 


Pliki do pobrania:
Finał PLKT 2019