Aktualności

18.12.2017 Ogólnopolskie zgrupowanie dla Seniorów 50+
dsenior

 

 

Ogólnopolskie zgrupowanie dla Seniorów 50+
29.11-3.12.2017 r., Stara Wieś


W dniach 29.11- 03.12.2017 r. w Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki „Dojo-Stara Wieś” odbyło się zgrupowanie w ramach programu „Aktywny Senior – Karate 50 +”.  Program realizowany był w 2017 roku przez Polski Związek Karate Tradycyjnego przy wsparciu finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki. W zgrupowaniu udział wzięła setka seniorów z całej Polski, którzy uczestniczyli w treningach karate tradycyjnego dostosowanych do wieku i możliwości ćwiczących. Treningi prowadzili renomowani instruktorzy, którzy byli mocno zaangażowani w realizację projektu w 2017 r., w tym m.in. byli medaliści mistrzostw świata i Europy: Andrzej Maciejewski, Mirosław Ellwart, Anna Kulczyńska, Kazimierz Marut i Paweł Bator.

W programie zjazdu znalazły się również cieszące się dużą popularności zajęcia jogi oraz tańca. Niezwykle ciekawą okazała się prezentacja „Perły Kaukazu”, którą przygotowała Roma Przyłuska z Biura Podróży Gala Travel w Lublinie oraz wykład „Jak najdłużej zachować zdrowie i kondycję fizyczną” dr n. med. Małgorzaty Strenk oraz firmę Forever.
Uczestnicy zjazdu korzystali również z odnowy biologicznej w ośrodku: jacuzzi i sauny oraz spacerów w śnieżnobiałej, pięknej zimowej scenerii. Dodatkową atrakcją było spotkanie towarzyskie w ramach zorganizowanego wieczoru andrzejkowego, podczas którego seniorzy miło spędzili wspólny czas i dobrze się bawili, odbyły się m.in. tańce, wróżby andrzejkowe - lanie wosku. Huczne „Sto lat!” wysłuchał w wykonaniu seniorów solenizant Andrzej Maciejewski, wiceprezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego.
Zgrupowanie zbiegło się z pierwszą rocznicą śmierci utytułowanej karateczki z Lubelszczyzny - Beaty Welfle (z domu Maciejewskiej), w związku z czym 1 grudnia odbyła się w niezwykłej atmosferze msza intencyjna.


Największe emocje zdecydowanie panowały podczas turnieju, który odbył się 2 grudnia, a rozegramy został w 8 konkurencjach. Dla wszystkich dzielnych zawodników zostały przygotowane dyplomy i medale za udział, a dla najlepszych dodatkowo puchary za miejsca 1-4. Najstarsza zawodniczka miała 82 lata, a zawodnik 81 lat – otrzymali oni specjalne puchary. Gratulujemy wszystkim ducha walki!


Nad całością przebiegu zgrupowania czuwała pomysłodawczyni i realizatorka ogólnopolskiego programu „Aktywny Senior – Karate 50+” - Barbara Marciniak.
Uczestnicy zgrupowania już czekają na nowy sezon 2018. Wystosowali do ministra sportu i turystki list z podziękowaniem za wsparcie projektu, jak również złożyli petycję do PZKT, by jak najszybciej program był kontynuowany w 2018, co najstarsi uczestnicy argumentowali słowami: - „Było świetnie, jesteśmy szczęśliwi i dziękujemy, czekamy na kontynuację programu jak najszybciej w 2018 roku, chcemy jeszcze raz wziąć w nim udział”.
Okazało się, że udział w zgrupowaniu był wyjątkowym przeżyciem dla uczestników, którzy odważnie dali dobry przykład Polakom w wieku 50+, że na sport, a w szczególności karate tradycyjne nigdy nie jest za późno!

Biuro Promocji
PZKT

FOTORELACJA